Dr. Gökçe Phillips

Blockchain Stratejist | Projesium

Gökçe, 2001 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olduktan sonra İsviçre’de yazılım mühendisliği alanında çalışmaya başlamıştır. İsviçre’de Bern ve Cenevre’de Yazılım ve Finansal Bilgi Teknolojileri (Thomson Reuters) firmalarında çalıştıktan sonra İngiltere’de York Üniversitesinde Yazılım Mühendisliği alanında master ve doktora yapmıştır. Doktora sırasında, hem İngiltere Devletinin başarılı master öğrencilerine verdiği yarı devlet destekli yarı özel firma destekli…

Gökçe, 2001 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olduktan sonra İsviçre’de yazılım mühendisliği alanında çalışmaya başlamıştır. İsviçre’de Bern ve Cenevre’de Yazılım ve Finansal Bilgi Teknolojileri (Thomson Reuters) firmalarında çalıştıktan sonra İngiltere’de York Üniversitesinde Yazılım Mühendisliği alanında master ve doktora yapmıştır. Doktora sırasında, hem İngiltere Devletinin başarılı master öğrencilerine verdiği yarı devlet destekli yarı özel firma destekli doktora bursunu (EPSRC), hem de başarılı doktora öğrencilerine değişim amaçlı verilen Gibbs Award bursunu kazanmıştır.

Doktora sırasında, savunma sektöründe kullanılan yazılımların testinde çok büyük önem taşıyan DO178B üzerinde çalışmalar yapmış, sonrasında ‘Black-Box’ sistemlerin modelleme yoluyla test edilmesi üzerine yoğunlaşmıştır.

Doktora sonrası, Abu Dhabi’de (Birleşik Arap Emirlikleri’nde), kendi enerjisini kendi üreten ve CO2 emilimini sıfıra yakın tutmaya çalışan Masdar Şehri’nde enerji kullanma ve yönetim sistemleri üzerine çalışmıştır.

Süreç geliştirme ve optimizasyon konusunda, 6 Sigma Kara Kuşak eğitimini de İngiltere’de tamamlayan Gökçe, dünyanın en büyük forwarder şirketlerinden biri olan Alman Kuehne-Nagel şirketinde, dünyanın en büyük gemicilik şirketi olan Maersk’te ve dünyanın en büyük Finansal Teknoloji şirketi Thomson Reuters’da teknik süreç geliştirme ve optimizasyonları üzerine proje liderliği ve yöneticilik yapmıştır.

İki kızının Dubai’de doğumundan sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye taşınan Gökçe, eşiyle birlikte Bilgi ve Web Teknolojileri alanında hizmet veren ESG Designs’ı kurmuştur. Farklı ülkelerde biriktirdiği bilgi birikimini müşterilerine ve projelerine aktarabilecek olmaktan çok mutludur.

Ofiste olmadığı zamanlarda, Gökçe ailesiyle vakit geçirir, PMI gibi derneklerde gönüllü aktivitelerde bulunur ya da su tutkusunu yüzerek giderir..